Welcome to Cairns Photographic Society

Join one of the longest running photography communities in Australia. As a member you have access to monthly club meetups, competitions and critiques, outings and club photowalks, special photography events and shared learning opportunities to improve your skills.

Step 1. Fill in the membership form and email your details and payment to us.
Step 2. Register your email for a login account by creating a New Account for this site here.
Step 3. After confirming payment, we will register your login against our club membership register, drop you an email with information, and you are good to go!!

We look forward to meeting you and helping you enjoy your photographic journey with other like-minded members of our community.

// Action for CLUBS
The Benefits of Membership

Find us Here on Facebook it you want a quick general view of our activity and events.

We meet up every month (3rd Thursday 7pm).
– Social Meetup
– Professional Guest Speakers
– Critique of Images by Accredited judges

Learn from other members at regular group outings with themes, topics, and techniques such as black and white, street photography, bird photography and others.

Non-members are welcome to come along to meet other members and experience our meetups, or to join selected meetups for a small fee to cover insurance.

Email us at cairnsphotosociety@gmail.com with any questions you may have about membership, events etc.

Upcoming Events
Jul
18
Thu
7:00 pm Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Jul 18 @ 7:00 pm
Monthly Competition entries are due by 11:59pm on the day of the club meeting
Aug
15
Thu
7:00 pm Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Aug 15 @ 7:00 pm
Monthly Competition entries are due by 11:59pm on the day of the club meeting
Sep
19
Thu
7:00 pm Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Sep 19 @ 7:00 pm
Monthly Competition entries are due by 11:59pm on the day of the club meeting
Oct
17
Thu
7:00 pm Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Oct 17 @ 7:00 pm
Monthly Competition entries are due by 11:59pm on the day of the club meeting
Nov
21
Thu
7:00 pm Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Club Meeting and Monthly Competi... @ Stratford Library
Nov 21 @ 7:00 pm
Monthly Competition entries are due by 11:59pm on the day of the club meeting

Upcoming Events

by Richard Foord, October 3, 2023

Results for competitions in May 2024

There were 7 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in May 2024

click here to see a pdf catalog of all competition results

Spectacular Fireworks
Marian Moore – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Set Subject (Digital)

On Top of the World
Corinne Bramwell – Judges Pick (Honour)
Creative/Altered Reality (Digital)

Boxes little boxes all in a row
Marian Moore – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Open Subject (Digital)

Springtime
Liz Parise – Judges Pick (Honour)
Division 2 – Open Subject (Digital)

Sky Flower
Bev Lynn – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Sea Anemone Fireworks
Steve Brown – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Sky Bloom
Kenneth Lynn – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

by Corinne Bramwell, June 20, 2024

Results for competitions in April 2024

There were 7 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in April 2024

click here to see a pdf catalog of all competition results

I could Eat it Now
Corinne Bramwell – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Set Subject (Digital)

Alien?
Kenneth Lynn – Judges Pick (Honour)
Creative/Altered Reality (Digital)

Perusing the scene
Ingrid Douglas – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Open Subject (Digital)

A Japanese Entree
Ken Pettit – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

A Meal of Prawns
Ken Pettit – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Puttin’ On The Ritz
Steve Brown – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

The Painted Hills South Australia
Corinne Bramwell – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

by Corinne Bramwell, May 16, 2024

Results for competitions in March 2024

There were 10 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in March 2024

click here to see a pdf catalog of all competition results

Adelaide Railway Station
Corinne Bramwell – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Set Subject (Digital)

The Old and the New
Marian Moore – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Heading Up
Marian Moore – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Never Ending Stories
Corinne Bramwell – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

firework transformed
Kenneth Lynn – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

Branching out
Ingrid Douglas – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

Zig-Zag
Rob Onnis – Honour
Division 2 – Set Subject (Digital)

Skywalkers
Steve Brown – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

Old lion stretching
Kenneth Lynn – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

Seafarers Gateway
Rob Onnis – Honour
Division 2 – Open Subject (Digital)

by Corinne Bramwell, April 18, 2024

Results for competitions in February 2024

There were 5 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in February 2024

click here to see a pdf catalog of all competition results

The Wild Forest Dryad
Marian Moore – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

I See You
Ken Pettit – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

A.dam.ski Jetty
Rob Onnis – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

Caught in the light
Marian Moore – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

A bit of a wreck
Marian Moore – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

by Ria Murray, March 21, 2024

Results for competitions in December 2023

There were 25 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in December 2023

click here to see a pdf catalog of all competition results

Stories told at a country pub
Marian Moore – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Only in Dreams?
Corinne Bramwell – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

Torch Ginger
Bev Lynn – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Two old country girls
Marian Moore – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Puffins
Tim Warnock – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Sunflower
Bev Lynn – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

A Lonely Place
Corinne Bramwell – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

dads last message
Ingrid Douglas – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

The Sunrise that Wasn’t
Bev Lynn – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Hilltop Sunset
Corinne Bramwell – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Elephant Rocks
Corinne Bramwell – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

The Jade Vine
Bev Lynn – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

My christmas angel
Ingrid Douglas – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Hungry Heron
Bev Lynn – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

Lake Menindee Sunset
Ria Murray – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

Frozen memories
Marian Moore – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

Reykjavik Street Angel
Tim Warnock – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

Rotorua
Ria Murray – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Landscape within a Landscape
Ria Murray – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

framed berries
Ingrid Douglas – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

flower delivery soon
Ingrid Douglas – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Humpback diving
Tim Warnock – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Spirit of the Dreamtime
Marian Moore – Acceptance
Creative/Altered Reality (Digital)

New, Newer and Newest
Corinne Bramwell – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

Dancing Hibiscus
Ingrid Douglas – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

by Ria Murray, February 15, 2024

Competition Subjects for 2024

Below is a list of competition subject categories for the club and showing future competitions. Please note that for competitions not run by the club these categories may still be subject to change.

by Richard Foord, January 1, 2024

Results for competitions in November 2023

There were 35 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in November 2023

click here to see a pdf catalog of all competition results

Dusky Dolphins
Ria Murray – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Set Subject (Digital)

Dance the night away
Ingrid Douglas – Judges Pick (Honour)
Creative/Altered Reality (Digital)

Still beautiful
Ingrid Douglas – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Open Subject (Digital)

Iced Tea Anyone
Larry Russell – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Rodeo Girl
Ria Murray – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Siglufjordur Harbour
Tim Warnock – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

Long Haul into the Sunset
Corinne Bramwell – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

Ocean’s Edge
Bev Lynn – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Final Approach to Puffin Central
Tim Warnock – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Jokulsarlon Black Beach
Tim Warnock – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Music makes me jump for joy
Marian Moore – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Harry on the ball
Kenneth Lynn – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Lacie at the beach
Kenneth Lynn – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Fast Riding
Corinne Bramwell – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

The storm at Sea
Corinne Bramwell – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Rippling in blues
Ingrid Douglas – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Shipwrecked
Ingrid Douglas – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Full moon
Bev Lynn – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Palm Cove jetty
Bev Lynn – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

High Voltage Rock n Roll
Larry Russell – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

The bee eater
Marian Moore – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

She is Fashionable
Corinne Bramwell – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Housing Crisis
Corinne Bramwell – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Dancing Duck
Bev Lynn – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Reflections
Marian Moore – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Valley of Dead Trees
Ria Murray – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Winning shot
Bev Lynn – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Just before the storm hits
Marian Moore – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Waiting for the Tide
Larry Russell – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

What are you hiding
Marian Moore – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Potty lily
Ingrid Douglas – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Bay of Fires sunrise
Larry Russell – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

Butterfly dreaming
Kenneth Lynn – Acceptance
Creative/Altered Reality (Digital)

Entry not recommended
Kenneth Lynn – Acceptance
Creative/Altered Reality (Digital)

Ferris Wheel at sunser
Kenneth Lynn – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

by Ria Murray, December 21, 2023

Results for competitions in October 2023

There were 47 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in October 2023

click here to see a pdf catalog of all competition results

Responsible Dog Owner
Bronwyn Baker – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Set Subject (Digital)

Time Out
Corinne Bramwell – Judges Pick (Honour)
Creative/Altered Reality (Digital)

Tough Day
Richard Foord – Judges Pick (Honour)
Division 2 – Set Subject (Digital)

Emerge
Bronwyn Baker – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Open Subject (Digital)

Lynx Spider
Steve Brown – Judges Pick (Honour)
Division 2 – Open Subject (Digital)

Pleased as Punch
Corinne Bramwell – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Green Eyes
Corinne Bramwell – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Waiting for the throw
Marian Moore – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Cave love affair
Ingrid Douglas – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Raining again: Sun Shower
Bev Lynn – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

Its Halloween Again
Larry Russell – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

Satan’s Pets
Steve Brown – Honour
Division 2 – Set Subject (Digital)

Fireworks
Bev Lynn – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

Splendid Specimen
Corinne Bramwell – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

Spring tapestry
Polly Fenton – Honour
Division 1 – Open Subject (Digital)

Whee
Larry Russell – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

NOT looking at you
Ingrid Douglas – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Huni
Polly Fenton – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

The pooches playing
Polly Fenton – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Raining again: tropical storm
Bev Lynn – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Waterline
Larry Russell – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Five seed pods
Ingrid Douglas – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Bursting
Polly Fenton – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Peacock Stare
Steve Brown – Merit
Division 2 – Set Subject (Digital)

Swinging Budgies
Robin Murnane – Merit
Division 2 – Set Subject (Digital)

Mount Buffalo
Ria Murray – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Ready for Flight
Larry Russell – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

The longest shadows
Marian Moore – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Arnarstapi and Snaefellsjokull
Tim Warnock – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Hello gorgeous
Ingrid Douglas – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Down at the beach.
Robin Murnane – Merit
Division 2 – Open Subject (Digital)

Serenity at Sea
Richard Foord – Merit
Division 2 – Open Subject (Digital)

Charlie
Ria Murray – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

The Shake
Ria Murray – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

I hate bath time
Larry Russell – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

My loving girl
Marian Moore – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Dancers
Corinne Bramwell – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Kata Tjuta Panorama
Steve Brown – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Rainforest Fairies
Steve Brown – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Enchanted forest
Ingrid Douglas – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Convergence
Polly Fenton – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Four little boys sitting quietly
Robin Murnane – Highly Commended
Division 2 – Set Subject (Digital)

water dog
Kenneth Lynn – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Ungroomed.
Kenneth Lynn – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Exercising the dogs
Tim Warnock – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Riding Rahahn in the Misty Rain
Tim Warnock – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Ospreys feeding fledging
Kenneth Lynn – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

by Ria Murray, November 16, 2023

Results for competitions in September 2023

There were 44 entries that were rated the highest by our judge(s).

Members can view all images and comment on them by following this link
View / Comment entries in September 2023

click here to see a pdf catalog of all competition results

Godafoss Evening Sunrays
Tim Warnock – Judges Pick (Honour)
Division 1 – Open Subject (Digital)

Frangipani
Bev Lynn – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Puffin cliffside launch
Tim Warnock – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

The Photographer
Ria Murray – Honour
Division 1 – Set Subject (Digital)

Queen of Cards
Corinne Bramwell – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

Girl at the Gate
Corinne Bramwell – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

maelstrom
Kenneth Lynn – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

You are seen
Kenneth Lynn – Honour
Creative/Altered Reality (Digital)

The Story Teller
Jacques Rancourt – Honour
Division 2 – Set Subject (Digital)

Sunbird
Steve Brown – Honour
Division 2 – Open Subject (Digital)

Water weed at the pond
Bev Lynn – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

The Flowering Bat Plant.
Ria Murray – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Heliconia
Polly Fenton – Merit
Division 1 – Set Subject (Digital)

Kata Tjuta Panorama
Steve Brown – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Reflections
Larry Russell – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Wrong turn at Hanging Rock
Larry Russell – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

plumbago gorgeous
Ingrid Douglas – Merit
Creative/Altered Reality (Digital)

Fireworks at the Festival
Bev Lynn – Merit
Division 1 – Open Subject (Digital)

Simply Stunning
Corinne Bramwell – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Budding Bokeh
Larry Russell – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Strelitzia
Corinne Bramwell – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

dew in purple
Ingrid Douglas – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Flowers in my garden
Polly Fenton – Highly Commended
Division 1 – Set Subject (Digital)

Raining again
Bev Lynn – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

FairyLand
Steve Brown – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Talking to God
Marian Moore – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Imprinted
Polly Fenton – Highly Commended
Creative/Altered Reality (Digital)

Staying in for the night
Marian Moore – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

Full Moon
Ria Murray – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

Osprey fledging practicing liftoff
Kenneth Lynn – Highly Commended
Division 1 – Open Subject (Digital)

The Little Dancer
Jacques Rancourt – Highly Commended
Division 2 – Open Subject (Digital)

Sunflower baby
Marian Moore – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Icelandic Angelica – Wildflower
Tim Warnock – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

natures explosion
Ingrid Douglas – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Fringed Lilly Water and Light
Ken Pettit – Acceptance
Division 1 – Set Subject (Digital)

Raining at the wind farm
Bev Lynn – Acceptance
Creative/Altered Reality (Digital)

Can we get a lunch booking?
Marian Moore – Acceptance
Creative/Altered Reality (Digital)

in the fernery
Ingrid Douglas – Acceptance
Creative/Altered Reality (Digital)

Pandanus
Polly Fenton – Acceptance
Creative/Altered Reality (Digital)

Raining Bokeh Doughnuts
Rob Onnis – Acceptance
Division 2 – Set Subject (Digital)

Just a Juvenile
Corinne Bramwell – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

Magnetic Island Sunset
Larry Russell – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

natures twinkles
Ingrid Douglas – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

Aurukun Dancer
Polly Fenton – Acceptance
Division 1 – Open Subject (Digital)

by Ria Murray, October 19, 2023